zajímavosti

Co vše se dá vyrobit z korku.
Nejstarší neotevřená láhev vína je stará více jak 1700 let

Špýrské víno nebo také Römerwein – tak se říká láhvi vína, která je nejstarší neotevřenou lahví s tímto nápojem na světě. Byla nalezena v hrobce starořímského důstojníka – legionáře v Německu. Hrobka byla objevena v roce 1861.

Víno je uloženo v amfoře o objemu 1,5 litrů. Zatím nebyla otevřena, protože vědci se obávají reakce vína se vzduchem, která by mohla nezvratně poškodit obsah. O obsahu tak nevíme prakticky nic, vědci spekulují, že víno už ztratilo většinu ethanolu. Naopak zůstaly zřejmě příměsi bylin, medu, mořské vody a dokonce olova, které staří Římané do vína rádi přidávali, aby mělo sladší chuť. Z bylin se používaly tymián nebo levandule. Chuťově tak šlo o zcela jiný druh pití, než jaký známe pod pojmem vína dnes.

Kdo byl vlastně majitelem této láhve? Vědci se domnívají, že to byl vysoce postavení důstojník, nejspíš vznešeného rodu. V jeho hrobce byly nalezeny dva sarkofágy, v jednom ležely ostatky ženy, ve druhém byl pochován majitel láhve. Tu mu tam zřejmě dali pozůstalí na cestu do říše mrtvých.

Co vše se dá vyrpbit z korku